II Międzynarodowa Konferencja Przeciwdziałania Bezrobociu

W dniach 7-8 września 2004 miała miejsce II Międzynarodowa Konferencja Przeciwdziałania Bezrobociu. Podobne wydarzenie: międzynarodowa konferencja na temat "Tworzenie inicjatyw lokalnych na rzecz przeciwdziałania bezrobociu w mieście zrównoważonego rozwoju" odbyła się rok wcześniej. Centralnym punktem ubiegłorocznej konferencji było podpisanie przez przedstawicieli miast partnerskich Siemianowic Śl., Dublin Employment Pact oraz przedstawicieli świata nauki, władz państwowych, samorządowych i lokalnych "Paktu na Rzecz Zatrudnienia".

Czołowym wydarzeniem tegorocznego spotkania była konferencja prasowa "...po prostu razem", która odbyła się w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "U Ostrowskich". Organizacja konferencji prasowej była okazją, by podsumować wspólne osiągnięcia oraz przedstawić działania realizowane w oparciu o "Pakt na Rzecz Zatrudnienia" w pierwszą rocznicę jego podpisania. Wzięli w niej udział goście z Niemiec, reprezentant Prezydenta RP, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz siemianowiccy przedsiębiorcy. Na konferencję przybyli także goście z Niemiec - partnerzy unijnych programów Leonardo da Vinci: "Pomocna dłoń" i "Europejska gospoda".

Konferencję rozpoczął Prezydent Miasta Siemianowice Śl. Zbigniew Paweł Szandar.
Następnie odczytano list otwarty Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Głos zabrali także: przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, Wicedyrektor ds. Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pani Monika Kaufmann, reprezentująca niemiecki związek szkół Internationaler Bund, scharakteryzowała młodzież i sposób funkcjonowania szkół doskonalenia zawodowego na terenie Niemiec. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siemianowicach Śl., pani Hanna Becker, omówiła programy realizowane w ramach partnerstwa. Wybranym gościom wręczono honorowe egzemplarze "Paktu na Rzecz Zatrudnienia". Po oficjalnej części spotkania nadszedł czas na pytania ze strony mediów i publiczną debatę.


PREZENTACJA POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

We wrześniu ubiegłego roku, podczas Międzynarodowej Konferencji Przeciwdziałania Bezrobociu został podpisany w Siemianowicach Śląskich Pakt Na Rzecz Zatrudnienia. Jego główną ideą jest współpraca pomiędzy różnymi instytucjami, miastami dążąca do poprawy sytuacji osób bezrobotnych, ograniczaniu zjawiska wykluczenia społecznego oraz do ożywienia gospodarczego.

Jako Powiatowy Urząd Pracy przez mijający właśnie rok staraliśmy się wdrażać w życie ideę współpracy i uczestniczyć w realizacji projektów partnerskich.

Chcąc poznać sposób funkcjonowania Dublin Empoloyment Pact - irlandzkiej instytucji, której działalność opiera się na współpracy różnych partnerów zrealizowaliśmy w ramach programu Leonardo da Vinci projekt wymiany doświadczeń "Śladami Irlandii - irlandzkie metody rozwiązywania problemów rynku pracy". W tym projekcie beneficjentami byli zarówno pracownicy siemianowickiego PUP, jak i Urzędu Miasta, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa śląskiego oraz trzech siemianowickich szkół zawodowych. Celem projektu było poznanie dzięki wizytom, prezentacjom i warsztatom w różnych instytucjach dublińskich skutecznych metod rozwiązywania problemów społecznych, a następnie wykorzystanie ich, po uprzednim dostosowaniu, w naszych realiach. Doświadczenia Dublina, model współpracy partnerów społecznych, a także umiejętne wykorzystanie środków Unii Europejskiej mogą być dla nas wzorem w dążeniach do obniżenia poziomu bezrobocia, dostosowywania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ogólnemu rozwojowi gospodarczemu miasta i regionu.

Rozwijając współpracę międzynarodową nasz urząd zrealizował, również w ramach programu "Leonardo da Vinci", projekt staży dla osób bezrobotnych "Fundamenty wspólnej Europy". Partnerem była szkoła Berufsbildungsvereines w Eberswalde w Niemczech, z którą już wcześniej urząd realizował projekt w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Tym razem projekt przeznaczony był dla osób zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji w branży budowlanej, w dwóch specjalizacjach: ogólnobudowlanej i cieśli budowlanego. Beneficjenci rekrutowali się spośród grupy młodych bezrobotnych, mający problemy ze znalezieniem pracy z powodu niskich kwalifikacji lub ich braku. Celem stażu, obok nauki języka niemieckiego, było przekwalifikowanie, poszerzenie umiejętności, bądź zdobycie nowego zawodu. Rola niemieckiego partnera polegała przede wszystkim na opracowaniu i realizacji zajęć praktycznych oraz teoretycznych. Pobyt w Niemczech zakończył się egzaminem, którego zdanie gwarantowało otrzymanie certyfikatu "Europass".

W tegorocznej edycji programu staży Leonardo da Vinci Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śl. kontynuował starania prowadzące do pozyskania środków na organizację kolejnych zagranicznych staży zawodowych. Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie projektów staży zagranicznych w zawodach: barman, rzeźnik, opiekun społeczny. Uzyskały akceptację Krajowej Agencji Programu Leonardo da Vinci, otrzymując przy tym najwyższe oceny.

Tym razem partnerem w projektach jest Internationaler Bund - szkoła niemiecka, której przedstawicieli mamy przyjemność gościć podczas dzisiejszej konferencji.

Realizacja pierwszego z tych projektów "Europejska gospoda" rozpoczęła się w sierpniu. Jest on przeznaczony jest dla 45 osób, z których 15 będzie się szkolić w zawodzie barmana, a 30 w zawodzie rzeźnika. Celem projektu jest umożliwienie zdobycia umiejętności w tych zawodach podczas 3-miesięcznego stażu w Niemczech w miejscowości Neuenhagen. Ponadto beneficjenci będą mieli możliwość praktycznej nauki języka niemieckiego, co zwiększy ich szansę na znalezienie zatrudnienia zarówno w Polsce jak i krajach Unii Europejskiej. Nowością w stosunku do poprzednich projektów jest możliwość udziału w projekcie (w grupach dla rzeźników) osób bezrobotnych z terenu Chorzowa, gdyż projekt realizowany jest we współpracy z tamtejszym Powiatowym Urzędem Pracy. Częścią projektu są miesięczne zajęcia pedagogiczno-językowe odbywające się przed wyjazdem, a mające na celu przygotowanie beneficjentów do warunków życia i pracy w Niemczech.

Drugi projekt "Pomocna dłoń" jest przeznaczony dla przyszłych opiekunów osób starszych. Ma on na celu rozwój kwalifikacji zawodowych bezrobotnych absolwentów i młodych pracowników różnych kierunków oraz ich aktywizację, poprzez praktyczne zdobycie wiedzy w dziedzinie opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi. Wyjazd na 3-miesięczny staż do Niemiec do Frankfurtu nad Odrą zostanie poprzedzony dwumiesięcznym przygotowaniem pedagogiczno-językowym. Objętych tym projektem zostanie 45 osób, które uzyskają teoretyczne i praktyczne umiejętności wykonywania zawodu opiekuna społecznego. Początek realizacji projektu będzie miał miejsce w listopadzie 2004 roku.

Podobnie jak w przypadku poprzednich projektów realizowanych w ramach programu Leonardo da Vinci, uzyskana wiedza i kwalifikacje potwierdzone zostaną certyfikatem "Europass".

Kolejną inicjatywą wpisującą się we podejście partnerskie jest realizowany wspólnie z Urzędem Miasta i Powiatowym Urzędem Pracy w Chorzowie projekt "Nie jestem outsiderem", który powstał w ramach programu Phare 2002 - Aktywne formy zapobiegania bezrobociu - Promocja wzrostu zatrudnienia wśród młodzieży. Program przeznaczony jest dla grupy 200 osób, które nie ukończyły 26 roku życia oraz posiadają wykształcenie zawodowe. Potencjalni beneficjenci rekrutowani są z terenu Siemianowic Śląskich oraz Chorzowa.

Celem projektu jest podwyższenie kwalifikacji młodzieży, a także zdobycie przez nią niezbędnego doświadczenia zawodowego. Dzięki poradnictwu zawodowemu, opracowaniu dla każdego uczestnika Indywidualnych Planów Działania, szkoleniom oraz wsparciu przekazanym pracodawcom, beneficjenci będą mieli większe szanse na stałe zatrudnienie.

W ramach programu Phare 2002: Koordynacja działań instytucji rynku pracy, uzyskaliśmy akceptację na realizację projektu "Nasz urząd w Unii Europejskiej".

Projekt ten obejmuje szereg działań zmierzających w efekcie do usprawnienia obsługi osób bezrobotnych. Nastawiony jest na zdobycie kompleksowej wiedzy na temat lokalnego rynku pracy, która będzie bazą do stworzenia strategii przeciwdziałania bezrobociu w Siemianowicach Śl. Ponadto dzięki środkom Phare będą wyremontowane oraz wyposażone w meble i sprzęt komputerowy pomieszczenia piwniczne urzędu, gdzie powstanie siedziba Paktu na Rzecz Zatrudnienia. W przyszłości Instytucja PAKTU będzie miała za zadanie aplikowanie środków unijnych oraz zarządzanie projektami w imieniu sygnatariuszy Paktu. Ponadto część środków z w/w programu zostanie przeznaczona na szkolenia pracowników, którzy będą zajmowali się Paktem, tworzeniem i zarządzaniem programami EFS oraz pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym.


Czytaj także:

do góry